ROTHENBERG    Robinsonová    Cudlín    Realizace

 
 

Prof. Beno Rothenberg


Prof. Beno Rothenberg se narodil v roce 1914 v Německu. Do Palestiny přišel v roce 1933. Ve svých dvaadvaceti letech se identifikuje se sionistickým hnutím a vstupuje do Hagany. V době 2. sv. války jako příslušník RAF bojuje v Severní Africe.

Rok po válce se začíná profesionálně věnovat dokumentární fotografii. Ve válce o nezávislost (1948 –1949) je již oficiálním tiskovým fotografem. Tato první z mnoha válek v moderních izraelských dějinách mu poskytla materiál pro dvě knížky : Israel Reborn a The Struggle for Jerusalem (1950).

Fotografování ho však již v první polovině 50. let přivádí k archeologii, která se stane jeho hlavním povoláním na dalších více než padesát let. Provádí rozsáhlé archeologické výzkumy v Negevské poušti

I když ho jeho profesionální zájem zavádí do druhého tisíciletí před naším letopočtem, fotografii zcela neopustil. I jako plně vytížený vědec se periodicky vrací k prvním rokům izraelské nezávislosti – v letech 1958 je to publikace Land of Israel, o deset let později Our Finest Years a Story of Jerusalem (1969). Obě poslední doplnil úvodem David ben Gurion.

Prof. Beno Rothenberg žije nedaleko Tel Avivu. O jeho fotografický archiv obsahující tisíce negativů, který se stal cennou součástí izraelské historické paměti, pečuje společnost Meitar Collection.